Deprem ve Japonları Örnek Almak!

Aşağıdaki yazıyı BBC’nin Türkçe yayın yapan vebsitesinde okudum. Japonların depremi ne kadar ciddiye aldıklarına ve bu konuda onları nasıl örnek almamız gerektiğine işaret etmek için burada sizlerle paylaşmak istiyorum:

Japonya’da inşaat skandalı

Japonya’da polis, inşaat sektöründe ortaya çıkan bir skandalla ilgili soruşturma kapsamında, inşaat şirketlerinin bürolarına baskınlar düzenledi.

Kasım ayında ortaya çıkan skandalın ardından düzenlenen bu ilk operasyonda, yaklaşık 500 polisin 117 noktada inceleme yapıldığı belirtiliyor.

Soruşturma, bir mimarın, hazırladığı projelerde, binaların depreme dayanıklılığıyla ilgili standartlara uymadığını açıklamasının ardından başlatıldı.

Hidetsugu Aneha adlı mimar, kendisinin, masrafları azaltmak için güvenlik standartlarını yok sayan büyük bir komplo planının içine düştüğünü savundu.

Aneha’nın Japonya Parlamentosu’na verdiği ifadenin ardından pekçok ev, işyeri ve otel bir deprem sırasında çökme ihtimaline karşı boşaltıldı.

Japonya’da hükümet, 1995 yılında Kobe’de meydana gelen ve altı bin dört yüz kişinin ölümüne neden olan 7,2 büyüklüğündeki depremin ardından, binalarda standartları yükseltmişti.

Operasyonların ardından bir açıklama yapan Bakanlar Kurulu Sekreteri Şinzo Abe, fazla ayrıntı vermekten kaçında ve “Yetkililerin gerçekleri ortaya çıkarmasını istiyoruz” demekle yetindi.

Skandalın patlak vermesi ardından hükümet, gereken standartlara uymayan binalardan çıkmak zorunda kalan ya da bu tür konutları uzun vadeli kredilerle satın alan kişi ve kuruluşlara maddî destek sağlayacağını açıklamıştı.

http://www.bbc.co.uk/turkish/news/story/2005/12/051220_japan_scandal.shtml

Bizim ülkemiz depremden çok çekti ve görünen o ki daha çok çekecek. Japonlardan depreme dayanıklı bina yapma ve sorumluluk sahibi vatandaşlar ve yöneticiler olma konusunda öğreneceklerimiz var anlaşılan.

Birey olarak herbirimiz depreme ve diğer afetlere karşı nasıl hazırlık yapmamız gerektiğini ve bir afet esnasında ya da sonrasında nasıl hareket etmemiz gerektiğini öğrenmeliyiz. Geçenlerde Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü’nün Afete Hazırlık Eğitim Programı çerçevesinde hazırladığı bir vebsitesini buldum. (www.iahep.org/ev) Bu sitede başta deprem olmak üzere çeşitli afetler hakkında pek faydalı bilgiler okudum. Binaların depreme dayanıklı olması için inşaa edilirken nelere dikkat edilmesi gerektiğini, bir deprem esnasında can ve malımızı korumak için neler yapabileceğimizi öğrendim. Bu vebsitesinde her yaş grubuna hitap eden daha pek çok bilgi var. Lütfen bir boş anınızı sigara içerek, tv seyrederek geçirmek yerine www.iahep.org/ev adresindeki bilgileri okuyarak geçirin. Böylelikle belki de bir afet meydana geldiğinde kendinizin ve sevdikleriniz canlarının kurtulmasını sağlayacaksınız.

Ertuğrul Akçaoğlu

Reklamlar