Firefox

F\Eskilerden Netscape vardı. World Wide Web’de, yani çoğumuzun anladığı anlamda İnternet’te dolaşmak isteyenler hep Netscape’i kullanırdı. Sonra yavaş yavaş Microsoft‘un İnternet Explorer‘ı Netscape’in önüne geçti. Ne de olsa bütün Windows işletim sistemlerinin içinde hazır kurulu geliyordu Explorer. Gün geldi America Online şirketi Netscape’i satın aldı ve sonra tozlu rahların arasında unutulmaya terk etti.

Aradan yıllar geçti ve Netscape’i hazırlayan grup, Mozilla.org, yeni bir tarayıcı ile çıktı ortaya: Firefox . Firefox neredeyse bir yıl gibi kısa bir sürede İnternet kullanıcılarının yüzde onunca kullanılır oldu. İnternet Explorer’a rakip olarak gösterilmeye başladı. Ben de epeydir Firefox kullanıyorum. Firefox’un İnternet Explorer’da olmayan o kadar çok güzel özellikleri var ki. Size de öneririm.

Firefox’un yanı sıra aklıma gelen bir diğer iyi tarayıcı da Opera. Kısa süre öncesine kadar para ile satılan Opera yaklaşık bir aydır bedava olarak dağıtılıyor. Firefox gibi Opera’da da İnternet Explorer’da olmayan nice özellik var.

Bu arada Netscape de ölmedi. Kısa süre önce hem Firefox’un hem de İnternet Explorer’ın özelliklerini bir araya getiren yeni bir sürüm yayınladı.

Ertuğrul Akçaoğlu

Reklamlar